Universitatea Politehnica Timişoara
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Studenți premiați la competițiile naționale și internaționale

 
 

 

2016

Studenți premiați la faza națională a concursului profesional științific studențesc de Rezistența materialelor ”C.C. Teodorescu”
ediția a XLIV-a, la Rezistența materialelor, Universitatea POLITEHNICA din București, 19 - 21 Mai 2016

                                                                                                                               

la profilul mecanic:

1. Dmytro ROZPUTNIAK - Premiul I și 2 Premii speciale: " Iosif Hajdu" respectiv "Alma Mater", student în anul II, domeniul Ing. mecanică, specializarea Ing. Mecanică, Facultatea de Mecanică;
2. Onisim COCIORVAN - Premiul II și Premiul special "AGIR", student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, specializarea Inginerie Mecanică, Facultatea de Mecanică;
 

 

     
 Dmytro Rozputniak         Onisim Cociorvan

la profilul nemecanic:

1. Larisa-Georgiana MATEI - Premiul I și Premiul special "AGIR", studentă în anul II, domeniul Științe Aplicate, specializarea Inginerie medicală, Facultatea de Mecanică

 


Larisa-Georgiana Matei


Studenți premiați în cadrul Concursului Internațional Studențesc de Calculatoare ”Hard & Soft"
ediția a 23-a, Suceava, 16-20 Mai 2016
tema: ”Internet of Things - Home Hub”

 

                          

 

Echipa formată din studenții Marius Andrei BURTA şi Andrei Gabriel COCHIOR, anul IV EA, Cristian PAŞCALĂU, anul III EA, Valentin Marian COSTESCU, anul II EA, s-a clasat pe locul II.
Echipa a fost coordonată de Conf.dr.ing. Mischie SEPTIMIU şi drd.ing. Szilard BULARKA.


Studenți premiați în cadrul "Zilelor Educației Mecatronice"
ediția a VIII-a, 18-20 Mai 2016, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași
Olimpiada Națională de Mecatronică

       

La Concursul de sisteme mecatronice studenții: Cristian IGNAT (anul IV RI), Sebastian Florin NICOLESCU (anul IV RI) și Luca DATES (anul IV RI) au obținut locul II, iar
la Concursul de roboți mobili studenții: Petrișor Laurențiu ȚUCĂ (anul II MCTR) și Lucian ȘTIUBEI (anul I MCTR) au obținut tot locul II.

Studenții au fost însoțiți de trei cadre didactice din Departamentul de Mecatronică: prof.univ.dr.ing. Valer DOLGA, ş.l.univ.dr.ing. Cristian MOLDOVAN și as.univ.dr.ing.Cristian POP.


 

2015

Studenți premiați în cadrul competiției  „InGENIOSly Continental”
ediția a II-a, iunie 2015

              

Premiul I a fost câștigat de echipa compusă din studenții:

Bianca Dumitrescu, studentă în anul III, Facultatea de Electronică și Telecomunicații
Sergiu Oprea, Florin Popescu, Alexandru Plamada, studenți în anul III, Facultatea de Mecanică
Cosmin Udrescu, student în anul I, Facultatea de Automatică și Calculatoare

Premiul II a fost câștigat de echipa compusă din studenții:

Cristina Spirlea, Denis Remus Troncota, studenți în anul I, Facultatea de Automatică și Calculatoare
David Fuca, Marko Lepoiev, studenți în anul II, Facultatea de Mecanică
Adelina Ardelean, studentă în anul IV, Facultatea de Management în Producție și Transporturi

Premiul III a fost câștigat de echipa compusă din studenții:

Adrian Corbu, Adrian Marcu Berca, Andrada Bugiu, studenți în anul II, Facultatea de Automatică și Calculatoare
Cristian Pascalau, student în anul II, Facultatea de Electronică și Telecomunicații
Daniel Marius POP, student în anul II, Facultatea de Mecanică


Studenți premiați la concursul studențesc "Interactive Digital Media Student Contest”
ediția a-II-a, Universitatea Politehnica Timișoara, Centrul Multimedia, 20 iunie 2015
 

       

         Dumitru Daniel Rusu                                          Dumitru Daniel Rusu                                     Norbert-Mihaly Balasz, Zsolt Zabolai
        Marele premiu IDMSC,                                     Premiul Dezvoltare Web                      Premiul Dezvoltare pentru Dispozitive mobile   
anul II master,Tehnologii Multimedia          anul II master,Tehnologii Multimedia                      anul IV, Automatică și Calculatoare
 

 

                                                                          Oana Munteanu                                                       Sorina Voina
                                                           Premiul Dezvoltare Audio - Video                              Premiul Design Grafic

                                                        anul II master,Tehnologii Multimedia                  anul II master,Tehnologii Multimedia 

 


Andrei Verdeș și George Roșu

Studenți în anul IV la Facultatea de Electronică și Telecomunicații, Andrei Verdeș și George Roșu au căștigat locul II la Concursul Internațional Studențesc Digilent - etapa europeană, Ediția XI, care s-a desfășurat în perioada 16 - 17 Mai 2015 la Facultatea de Electronică, Telecomunicații și Tehnologia Informației din Cluj-Napoca. Proiectul câștigător al studenților s-a intitulat „RFID Travel Automation Gadget”.

 


Studenți premiați la faza națională a concursului profesional științific studențesc ”C.C. Teodorescu”
ediția XXXIV, la Rezistența materialelor, Universitatea Transilvania din Brașov, 14 - 16 Mai 2015
 

la profilul nemecanic:

1. Cristina Vălean - Premiul de Excelență, studentă în anul II, specializarea Inginerie medicală, Facultatea de Mecanică
2. Zoltan Miklos - Premiul I, student în anul II, specializarea Inginerie medicală, Facultatea de Mecanică;
3. Alexandra Topciov - Premiul II, studentă în anul II, domeniul Inginerie mecatronică, Facultatea de Mecanică.

                                                                        

                                                                      Cristina Vălean               Zoltan Miklos              Alexandra Topciov

 

la profilul construcții:

1. Dominiq Jakab - Premiul I,
student în anul II, domeniul Inginerie civilă, în lb. engleză, Facultatea de Construcții;
2. Cătălin Ciucă - Premiul II, student în anul II, domeniul Inginerie civilă, Facultatea de Construcții;
3. Ovidiu Tincu - Premiul III, student în anul II, domeniul Inginerie civilă, Facultatea de Construcții.

                                                                           

                                                                          Dominiq Jakab            Cătălin Ciucă                   Ovidiu Tincu

 

la profilul mecanic:

1. Emanuel Bumbac - Premiul II, student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, Facultatea de Mecanică;
2. Petru Bumbac- Mențiunea I, student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, Facultatea de Mecanică;
3. Marius Pașcalău - Premiul Special al Universității Transilvania Brașov, student în anul II, domeniul Inginerie mecanică, Facultatea de Mecanică.

                                                                            

                                                                       Emanuel Bumbac            Petru Bumbac            Marius Pașcalău
 

2014

 
                                                                                                             

 

 

 

 

Andrei Heidelbacher

Student în anul întâi la Facultatea de Automatică și Calculatoare, Andrei Heidelbacher s-a calificat, împreună cu echipa sa, la faza finală a celei mai prestigioase competiții mondiale de programare pentru studenți, ACM ICPC (Association for Computing Machinery International Collegiate Programming Contest).
Calificarea pentru această competiție a avut loc la București, sub auspiciile ACM, fiind sponsorizată de IBM.
Finala competiției va avea loc între 16 și 21 mai 2015, în Marrakesh,  Maroc.


 

           
                                                     Dan FECHETE        Dan MICOTA     Tamas KRAUSZ  Gabriel MANCIU   Cristian SABĂU   
                
                                                                                              
                    
Costinel ENESCU                  Cristina LINUL

Studenți premiați la faza națională a concursului profesional studențesc ”C.C. Teodorescu”
ediția XXXIII, la Rezistența materialelor, Timișoara, 16 Mai 2014
 
1. Dan Ionel MICOTA - Premiul I, locul I, profil mecanic - student anul II la Facultatea de Mecanică, domeniul Autovehicule Rutiere
2. Tamas KRAUSZ - Premiul I, locul I, profil mecanic  - student anul II la Facultatea de Mecanică, domeniul Inginerie Mecanică
3. Gabriel Ioan MANCIU - Premiul I, locul I, profil nemecanic - student anul I la Facultatea de Automatică și Calculatoare, domeniul Calculatoare și Tehnologia Informației - engleză
4. Dan Horia FECHETE - Premiul I, locul I, profil construcții - student anul II la Facultatea de Construcții, domeniul Inginerie civilă - engleză
5. Cristian Attila SABĂU - Premiul II, locul II, profil nemecanic - student anul I la Facultatea de Management în Producție și Transporturi
6. Costinel Adelin ENESCU - Mențiune, locul IV, profil mecanic  - student anul II la Facultatea de Mecanică, domeniul Inginerie Mecanică
7. Savetuca Cristina LINUL - Mențiune, locul IV-VI, profil nemecanic - studentă la Facultatea de Management în Producție și Transporturi
 

 

2013

                    
          Iasmina CALEA

Premiul de popularitate (împreună cu echipa Let`s Codela Competiţia naţională de antreprenoriat "Compania Anului 2013" desfăşurată la Facultatea de Drept a Universităţii Bucureşti pe data de 29 mai 2013:
studentă, anul II, a Facultăţii de Management în Producţie şi Transporturi

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Premiul I la faza naţională a Concursului Internaţional Image Cup 2013 organizat de compania Microsoft în data de 12 aprilie 2013:

1. Andrei AVRAMESCU
2. Diana LASCU
3. Giuliano DeSABATA
4. Roxana PĂDURARIU

studenţi ai Facultăţii de Automatică şi Calculatoare

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

               

Locul I la Concursul naţional ITEC, secţiunea RoboTEC desfăşurat în perioada 11-15 aprilie 2013 la UPT:

1. Claudiu DĂNESCU
2. Andrei TAMAŞ
3. Florin TITONIA

studenţi ai Facultăţii de Inginerie din Hunedoara
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mihai-Ionuţ DANCIU

Premiul II la Competiţia Internaţională  “Let`s Shift”  MA Prize 2013 MA INTERNATIONAL DESIGN EVENT,
desfăşurată în ATLANTA GEORGIA, USA, iunie 2013 ( http://maprize.org/index.html)
    
student al Facultăţii de Arhitectură, an VI

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                          
 Alexandru POPA              Ştefan Remus MĂRUŢĂ        Victor Iuliu NAVRATIL

Premiul Ilocul I, punctaj MAXIM, la Concursul Profesional Studenţesc "C.C. Teodorescu" la Rezistenţa Materialelor - faza naţională, organizat de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, desfăşurat în 24 Mai 2013.

Alexandru POPA şi  Ştefan Remus MĂRUŢĂ au participat la profilul mecanic iar Victor Iuliu NAVRATIL la profilul nemecanic.

Toţi trei sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică în anul IIAlexandru POPA, domeniul Mecanic, Ştefan Remus MĂRUŢĂ, domeniul Autovehicule Rutiere şi Victor Iuliu NAVRATIL, domeniul Mecatronică.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                       
 Alexandru GIURGICĂ                    Flaviu Cristian NAVRATIL

Menţiune I, locul IV, la Concursul Profesional Studenţesc "C.C. Teodorescu" la Rezistenţa Materialelor - faza naţională, profil mecanic, organizat de Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca, desfăşurat în 24 Mai 2013.

Ambii sunt studenţi ai  Facultăţii de Mecanică, anul II: Alexandru GIURGICĂ , domeniul Mecanic şi  Flaviu Cristian NAVRATIL, domeniul Mecatronică.

 

2012

  

Premiul I la faza naţională a Concursului Internaţional Image Cup 2012 organizat de compania Microsoft:

1. Viktor ARDELEAN
2. Lucian BARA
3. Remus BARBATEI
4. Otilia STRETCU

studenţi în anii II respectiv III ai Facultăţii de Automatică şi Calculatoare
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                  
  Liviu CHIOŢEA                     Mihai DRIENOVSKY

Premiul I la Concursul Profesional Studenţesc de Rezistenţa Materialelor "C.C. Teodorescu" - faza naţionala, organizat de Universitatea Politehnică din Bucuresti, desfăşurat în 18 Mai 2012:

1. Mihai Liviu CHIOŢEA 
2. Mihai DRIENOVSKY 

Liviu CHIOŢEA a participat la profilul mecanic şi Mihai DRIENOVSKY la profilul nemecanic. 
Ambii sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică, anul II, domeniul Autovehicule Rutiere
.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Premiul II la Concursul Internaţional Studenţesc de calculatoare Hard & Soft  (a XIX-a ediţie), desfăşurat în perioada 13-20 Mai 2012 la Universitatea "Ştefan cel Mare" din Suceava:

1. Victor ADĂSCĂLIŢEI
2. Zsold BIRO
3. Adrian-Horia OAIDA
4. Andrei-George STOICA

studenţi în anul III ai Facultăţii de Automatică şi Calculatoare 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Premiul II la Concursul de Mecanică "Traian Lalescu" 2012 organizat de Universitatea "Politehnica" din Timişoara, desfăşurat în aprilie 2012:

Victor NAVRATIL - student al Facultăţii de Mecanică

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                 
Andras HORVATH                  Ioan PRAŢA

Premiul II la  Concursul Profesional Studenţesc de Rezistenţa Materialelor "C.C. Teodorescu" faza naţionala, organizat de Universitatea Politehnică din Bucuresti, desfăşurat în 18 Mai 2012:

1. Andras-Zoltan HORVATH
2. Ioan-Gabriel PRAŢA

Andras-Zoltan HORVATH a participat la profilul mecanic şi  Ioan PRAŢA la profilul nemecanic. 
Ambii sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică, anul II, domeniul Autovehicule Rutiere
.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                   
Ciprian CRIŞAN                      Alexandru FALK

Premiul III la Concursul Profesional Studenţesc de Rezistenţa Materialelor "C.C. Teodorescu" faza naţionala, organizat de Universitatea Politehnică din Bucuresti, desfăşurat în 18 Mai 2012:

1. Ciprian-Dimitrie CRIŞAN
2. Alexandru FALK

Ciprian-Dimitrie CRIŞAN a participat la profilul mecanic şi  Alexandru FALK la profilul nemecanic. 
Ambii sunt studenţi ai Facultăţii de Mecanică, anul II, domeniul Autovehicule Rutiere
.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Premiul III la Concursul National Studenţesc de Mecanică  "Andrei Ioachimescu"  desfăşurat în perioada 10-12 mai 2012 la Universitatea Tehnică de Construcţii Bucureşti:

Alexandru POPA student al Facultăţii de Mecanică, anul I, domeniul Autovehicule Rutiere  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Premiul III la Concursul Profesional  "Tineretul sudează", ediţia a XVI-a faza naţionala, organizat de Universitatea Tehnică din Cluj Napoca, desfăşurat în 25 Aprilie 2012:

Gabriel VĂDUVA student al Facultăţii de Mecanică, anul IV

 
 
Ultima actualizare: 2016-12-13
 
 
ARUT Biblioteca Centrală  UPT Editura Politehnica Fundația Politehnica Timișoara AS Politehnica DCI Tele Universitatea Avizier UPT UPosT CCOC Sindicatul UPT Vlog UPT
 
© Copyright 2017 Universitatea Politehnica Timisoara. Toate drepturile rezervate
UPT pe Facebook UPT pe Twitter UPT pe Google +